Jak przygotować samochód do zimy?

27-03-2020 11:12

Chłodniejsze poranki i wieczory oraz krótsze dni uświadamiają nam, że zima zbliża się wielkimi krokami. Złota polska jesień to doskonały moment, by na spokojnie przygotować swój samochód do nadchodzącej zimy. Nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę! Stworzenie harmonogramu niezbędnych prac konserwacyjnych sprawi, że nie dołączysz do tłumu spanikowanych kierowców, których znowu zaskoczył pierwszy śnieg.

Zimowe opony – nie popełniaj corocznych błędów!

Planujesz wybrać się z rodziną na groby najbliższych? Chcecie skorzystać z długiego weekendu i odwiedzić rodzinę? A może masz w planach weekendowy wypad? Sprawdzasz listopadową pogodę, pakujesz odpowiednie ubrania i nagle... synoptycy zapowiadają pierwszy śnieg lub solidne przymrozki. W biegu szukasz warsztatu, by wymienić opony, czekasz w kilometrowych kolejkach, na szybko składasz zamówienie, bo stare opony nie nadają się już w tym roku – ile razy powtórzył się ten schemat? Zamiast czekać na pojawienie się pierwszych poważniejszych opadów śniegu, zaplanuj wcześniej wizytę w warsztacie lub salonie. Jeśli zimowe opony nie nadają się już do dalszej eksploatacji, zamów nowy zestaw już teraz. Możesz skorzystać także z promocji oferowanej przez salon i wymienić opony bez nerwowego wyczekiwania w kolejkach. W tym roku zima z pewnością Cię nie zaskoczy!

Pamiętaj o płynach eksploatacyjnych

Letni płyn do spryskiwaczy w zimie? Pierwszy przymrozek może wiązać się z niemiłą niespodzianką. Choć słońce świeci w najlepsze, zamiast kupować nowy baniak z letnim płynem, zainwestuj w zimowy. Jeśli nie masz pewności, czy płyn chłodniczy będzie odporny na solidne mrozy, sprawdź w warsztacie jego temperaturę krzepnięcia. Jeśli zamarznie, może grozić pęknięciem bloku silnika. Dopóki temperatury nie są zbyt niskie, możesz na spokojnie zamówić w sklepie internetowym płyny zimowe oraz dobry olej silnikowy. Nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę!

Jesienią bez wycieraczek ani rusz!

Nawet jeśli słoneczna pogoda wcale nie zwiastuje deszczowych dni, pamiętaj, że polska jesień bywa kapryśna. Po słonecznej niedzieli może zdarzyć się bardzo deszczowy poniedziałek, wtorek, środa... W takiej sytuacji niezawodne wycieraczki będą niezbędne. Poświęć kilkanaście minut na sprawdzenie, w jakim stanie są Twoje wycieraczki, wyczyść je dokładnie i wymień zużyte gumowe pióra. Wydatek nie jest wielki, a podczas jesiennych lub zimowych intensywnych opadów pogratulujesz sobie przezorności. Pamiętaj, że wycieraczki są narażone na uszkodzenia – nie należy odrywać ich od zamarzniętej szyby, dlatego w zimowe dni nie rezygnuj ze skrobaczki.

Zwróć uwagę na karoserię

Nawet jeśli Twój samochód spędza zimowe noce w garażu, zatroszcz się o jego karoserię. Po umyciu samochodu należy dokładnie zawoskować całą karoserię – dzięki temu niekorzystne działanie wilgoci, niskiej temperatury i soli drogowej zostanie powstrzymane, przynajmniej przez jakiś czas. Wielu kierowców popełnia błąd i nie myje zbyt często samochodu z powodu niskiej temperatury i z obawy przed działaniem wilgoci. Tymczasem regularne wizyty w myjni umożliwiają usunięcie soli, piasku i zabrudzeń, a woskowanie będzie stanowiło dodatkowe zabezpieczenie. Umyj dokładnie cały samochód oraz sprawdź, w jakim stanie jest powłoka lakiernicza – usunięcie drobnych ognisk korozji przed zimą będzie dobrym posunięciem.