Leasing jest jedną z najpopularniejszych form finansowania zakupu samochodów. Dlaczego firmy tak chętnie z niego korzystają i jak wyglądają szczegóły tej operacji?
Zdaniem ekspertów, czyli między innymi księgowych, leasing jest jedną z najbardziej opłacalnych form finansowania inwestycji, m.in. zakupu samochodów. Co decyduje o tak wysokiej ocenie atrakcyjności tego narzędzia?
Podstawową zaletą leasingu, wymienianą na ogół w pierwszej kolejności, jest fakt, że każda rata leasingowa stanowi dla firmy koszt. Warto zaznaczyć, że dotyczy to całej jej kwoty. W przypadku kredytu na samochód koszt stanowią jedynie odsetki i tylko je bezpośrednio możemy odliczyć od podatku.
Branża finansowa zwraca także uwagę na ponadprzeciętną opłacalność leasingowania samochodów, zwłaszcza tych droższych. Polski ustawodawca za drogi samochód uznaje ten, którego wartość przekracza 20 tys. euro i tylko do tej kwoty można amortyzować zakup pojazdu. Nadwyżka pozostaje nieujęta w kosztach firmy. To jednak dotyczy kredytu samochodowego, ale już nie leasingu, w którym kosztem jest każda faktura, bez względu na wartość auta.
Leasing to także jedna z prostszych form sfinansowania zakupu samochodów. Niekiedy trudniejszy okazuje się wybór samego samochodu niż załatwienie samych formalności. Klienci salonów SEAT-a często przychodzą z postanowieniem zakupu np. SEAT-a Arona, by ostatecznie wyjechać droższym SEAT-em Ateca czy nawet SEAT-em Tarraco. Na miejscu w salonie SEAT-a często okazuje się, że dzięki nowoczesnym opcjom leasingu nawet auto z wyższej półki można sfinansować bez nadwyrężania budżetu firmy.
Bez względu na cenę leasingowanego auta równie proste są formalności związane z podpisaniem umowy.
Kto boi się, że będzie musiał przedstawić katalogi dokumentów księgowych przedstawiających kondycję finansową firmy, jest w błędzie. Leasing to bowiem jedna z najprostszych i najwygodniejszych form finansowania zakupu nowych samochodów. Wszystkie formalności można załatwić w autoryzowanym salonie SEAT-a.
Oprócz dokumentu potwierdzającego tożsamość koniecznie należy wziąć ze sobą dokumenty rejestrowe firmy. Jeśli przedsiębiorca planuje dokonać wpłaty wstępnej, by dzięki temu cieszyć się niższą miesięczną ratą, powinien być gotowy na dokonanie przelewu. Jednak często leasing można otrzymać bez jakiejkolwiek wpłaty.
W większości przypadków nie będą potrzebne inne dokumenty. Na podstawie dokumentów rejestrowych i ewentualnych oświadczeń leasingobiorcy przygotowywany jest wniosek leasingowy. Po jego złożeniu wymagana jest jeszcze tylko odrobina cierpliwości. Decyzja o przyznaniu leasingu najczęściej podejmowana jest jeszcze tego samego dnia, zdarza się nawet, że w ciągu kilkunastu minut.
Kto brał kredyt na samochód, doskonale wie, że to zdecydowanie bardziej skomplikowany i dłuższy proces.
Jak się okazuje, w przypadku leasingu rejestracją samochodu zajmuje się także firma udzielająca finansowania. Na miejscu w salonie SEAT-a można też samochód ubezpieczyć. Przedsiębiorcy poza złożeniem podpisów na umowie pozostaje tylko dokonanie odbioru kluczyków i samochodu.
Korzystający z oferowanej w salonach SEAT-a usługi leasingu zwracają uwagę na dużą elastyczność tej formy finansowania. To tylko od przedsiębiorcy stającego się leasingobiorcą zależy, którą opcję finansowania wybierze.
Jeśli leasingobiorcy zależy, by jego firma dysponowała zawsze młodą flotą samochodów, warto zdecydować się na leasing zakładający zwrot pojazdów po trzech lub czterech latach użytkowania, a ściślej mówiąc - ich wymianę na nowe auta.
W takim przypadku rata leasingowa obliczana jest w oparciu o szacunkową utratę wartości samochodu. Dzięki temu leasingobiorca ratami leasingowymi spłaca nie koszt całego samochodu, a jedynie różnicę w wartości między autem nowym a trzy- lub czteroletnim.
Jeśli jednak leasingobiorca chciałby zakończyć leasing wykupem samochodu, warto niekiedy zdecydować się na płacenie wyższych rat, by zmniejszyć wysokość kwoty końcowego wykupu.
Nie można zapomnieć o jeszcze jednej, bardzo ważnej zalecie leasingu oferowanego w salonach SEAT-a. Decydując się na opcję z wymianą auta na nowe po trzech lub czterech latach, można w zupełności zapomnieć o wszelkich nieprzewidzianych wydatkach na naprawę samochodu. Na wszystkie sprzedawane obecnie modele SEAT-a udzielna jest aż pięcioletnia gwarancja. Oznacza to, że obejmuje ona cały okres użytkowania samochodów i odnawia się wraz z wymianą aut na nowe. To szczególnie ważne dla firmowych budżetów, które nie lubią nieprzewidzianych wydatków.
Decydując się na sfinansowanie większej liczby samochodów, firmy mogą wybrać pełną obsługę floty wraz z jej serwisowaniem, likwidacją potencjalnych szkód czy nawet obsługą kart paliwowych. Dzięki temu auta zawsze będą sprawne, a leasingobiorca zapłaci za wszystko, otrzymując jedną fakturę miesięcznie, którą w całości będzie mógł wrzucić w koszty.