Zakup samochodu to dla większości kierowców solidny wydatek. Jednocześnie warunki kredytowania zakupów aut stały się na tyle korzystne, że zamiast rozbijać skarbonkę, większość z kupujących poszukuje finansowania nowego auta. Czy jednak spełnienie warunków stawianych przez banki nie jest zbyt trudne?
Leasing i pożyczka samochodowa to najpopularniejsze metody na sfinansowanie nowego samochodu. O ile pierwszy sposób dedykowany jest głównie firmom, o tyle z pożyczki korzystają tak przedsiębiorcy, jak i osoby fizyczne. W przypadku pożyczki podobnie jak i w leasingu, często można zasiąść za kółkiem nowego auta, nie wpłacając nawet jednej złotówki. Wiele banków a w tym i Volkswagen Bank obsługujący salony SEAT-a w Polsce udziela pożyczek na 100 procent wartości samochodu. Wszystko zależy od wiarygodności pożyczkobiorcy. I tę właśnie bank przed podpisaniem umowy będzie musiał skontrolować.
Podstawowym wymogiem, jaki będzie musiał spełnić zainteresowany zakupem samochodu, jest wykazanie odpowiedniej zdolności kredytowej. W przypadku przedsiębiorców bank może poprosić o przedstawienie niektórych dokumentów księgowych. Natomiast osoby prywatne będą musiały przedstawić umowę o pracę oraz zaświadczenie o zarobkach, ewentualnie PIT za ostatni rok.
Jeśli proces weryfikacji zakończy się sukcesem, a przedstawione pożyczkobiorcy warunki będą akceptowalne, może dojść do podpisania umowy. Bank najczęściej może domagać się dodatkowego zabezpieczenia w postaci cesji ubezpieczenia na rzecz udzielającego pożyczki banku. Tradycyjnie już też ustanawiany jest zastaw rejestrowy.
Po dokonaniu formalności salon może przystąpić do zarejestrowania auta. W tym samym czasie nowy nabytek należy też ubezpieczyć.
Każdego roku banki przedstawiają coraz to ciekawsze narzędzia finansowania zakupu samochodów. Jedną z form jest leasing konsumencki. Z oferty tej można skorzystać, kupując nowego SEAT-a. W tej chwili chyba trudno o prostszą procedurę. Wystarczy wejść na stronę SEAT-a wybrać interesujący samochód, zarezerwować go i wypełnić prosty, a do tego naprawdę krótki wniosek leasingowy. Trzeba będzie w nim zadeklarować poziom własnych dochodów oraz wydatków. Niekiedy decyzja o przyznaniu leasingu zapada zaledwie w ciągu kilku minut i nie są wymagane żadne dodatkowe dokumenty do zweryfikowania danych.
Jeśli kupujący, a raczej leasingujący przystaje na przyznane warunki, bank przechodzi do przygotowania umowy, którą podpisuje się tuż przed odbiorem zamówionego samochodu. Warto dodać, że leasingodawca nie wymaga dokonania wpłaty wstępnej, choć przy wpłacie np. 10 procent wartości samochodu o przyznanie finansowania z pewnością łatwiej. Równie atrakcyjnie wygląda wysokość rat leasingowych. Leasing konsumencki zawierany jest na trzy lub cztery lata. Po zakończeniu umowy można auto wykupić lub zwrócić do dilera i podpisać umowę ponownie, już na zupełnie nowy samochód.