Okulary na nocną jazdę samochodem

16-08-2020 12:26

Wyobraź sobie, że jedziesz nocą. Wszędzie jest ciemno, droga jest prosta i długa. Nieoświetlona. Z przeciwka zbliża się samochód. Nie używa już długich świateł, jednak te światła drażnią, świecą i sprawiają, że dużo gorzej widać drogę. W dodatku chwilę temu padało, woda znajdująca się na nawierzchni nie zdążyła jeszcze wyschnąć. Odbija światło i utrudnia jazdę. Albo jedziesz drogą tuż przed zmierzchem. Jeszcze nie jest ciemno, ale już nie jest jasno, co Twój wzrok znosi nie najlepiej.

Skoro w ciągu dnia można używać okularów przeciwsłonecznych ułatwiających jazdę, to czy można zaimplementować to rozwiązanie do jazdy nocnej? Oczywiście, że tak! Okulary do jazdy nocnej w pierwszym odruchu wywołują wiele emocji i skojarzeń. W teorii, w nocy jest przecież ciemno, to po co komu okulary do prowadzenia? A jednak okazuje się, że to z pozoru dziwne rozwiązanie może być bardzo wygodne. Jednak zanim ruszycie po nie do sklepów, warto dowiedzieć się o okularach do jazdy nocnej nieco więcej.

Jak wykorzystać okulary do nocnej jazdy

Czy okulary do jazdy nocnej sprawdzają się jedynie do ochrony przed oślepieniem przez światła innych samochodów? Niekoniecznie. Często sprawdzają się wtedy, kiedy pogoda nie dopisuje. Wystarczy chwila deszczu, a na drodze znajdzie się cienka warstwa wody, która odbija blask ze świateł samochodów, lamp czy wschodzącego oraz zachodzącego słońca.

Światło to, padając pod nietypowym kątem, może oślepiać, co sprawia, że poruszanie się po drodze staje się niebezpieczne. Dlatego też wykorzystywanie okularów do jazdy nocnej, mimo iż wiele osób uważa je za zbyteczne, może być jednak ciekawym i funkcjonalnym rozwiązaniem. Aby jednak móc jest wykorzystywać w sposób jak najbardziej optymalny, konieczne jest odpowiednie dobranie modelu. Jak to jednak zrobić?

Czym kierować się, wybierając okulary do jazdy nocnej?

W przypadku poszukiwania okularów do jazdy nocnej konieczne jest zwrócenie uwagi na kolor szkieł, który pozwoli na lepsze widzenie w nocy oraz zadbanie o to, by światła oraz odbicia nie raziły. Zazwyczaj kolor szkieł jest pomarańczowy oraz żółty. Z czego to wynika? Szkła tego koloru pochłaniają krótkie fale świetlne, przez co widziane przez nas obiekty są odbierane przez nasze oko jako jaśniejsze niż w rzeczywistości.

Szkła żółte oraz pomarańczowe redukują ilość promieni odpowiadających za kolory zielony, fioletowy oraz niebieski. Dlatego też takie okulary sprawdzają się nie tylko w czasie jazdy w ciemnym otoczeniu, ale również w czasie deszczu oraz mgły.

Które modele sprawdzą się najlepiej?

Paradoksalnie, nie zawsze najdroższe modele będą najlepsze. Niektóre firmy oferują specjalne nakładki, które można zastosować na posiadane przez siebie okulary. Inne firmy polecają modele, które poza typowymi szkłami do noszenia na co dzień, mają nakładkę magnetyczną z filtrem przeciwsłonecznym oraz filtrem do jazdy w nocy.

Nie wszystkie modele markowe będą dobrze sprawdzać się do jazdy w nocy. Najważniejsze, by miały odpowiednio dobrane szkła, które będą skutecznie spełniać swoją funkcję. Poza funkcjonalnością, ważne jest zwrócenie uwagi na wygodę. Szczególnie w nocy, kiedy potrzebujemy odpowiednio szybko reagować na niespodziewane sytuacje, dodatkowe poprawianie niewygodnych okularów mogą tylko sprawić, że kierowca, zamiast z nich korzystać, będzie złorzeczył. Dlatego też wygoda to podstawa!

Faza testów

Konieczne jest wzięcie pod uwagę również faktu, że okulary do jazdy nocnej nie są dla każdego. Może okazać się, że będą niewygodne, sprawią, że kierowca będzie wolniej reagował czy nawet obniżą komfort z jazdy. Jeśli okulary nie będą się sprawdzać po wypróbowaniu kilku różnych modeli i wersji kolorystycznych, należy zrezygnować z ich użytkowania.