Opony zimowe czy całoroczne – jakie wybrać?

27-03-2020 11:31

Sezon zimowy zbliża się wielkimi krokami. Nie tylko dzieci oczekują z niecierpliwością na pierwszy śnieg – kierowcy również śledzą z zainteresowaniem prognozy pogody. Nie chodzi tu jednak o zabawy na śniegu i lepienie bałwana, a o zapewnienie bezpieczeństwa sobie i najbliższym. Jeśli co roku ustawiasz się w długiej kolejce do warsztatu i wymieniasz opony, z pewnością zastawiasz się nad wymianą ich na całoroczne. Jakie są zalety tego rozwiązania?

Zimowe opony – trwałość i niezawodność

Zimowe opony stworzone zostały z myślą o warunkach panujących na polskich drogach. Są produkowane z miękkiej mieszanki, dzięki czemu guma nie twardnieje w przypadku niższych temperatur – to sprawia, że opony zachowują większą przyczepność podczas chłodniejszych dni. Bieżnik również został specjalnie zaprojektowany: dzięki większym żłobieniom samochód lepiej trzyma się drogi w przypadku nieodśnieżonego asfaltu. Nawet w przypadku łagodniejszej zimy warto w nie zainwestować, bowiem dzięki specjalnym oponom zwiększasz swoje bezpieczeństwo.

W naszym klimacie należy liczyć się z ostrymi zimami i intensywnymi opadami śniegu; drogowcy nie zawsze nadążają z odśnieżaniem oraz posypywaniem ulic, dlatego jeszcze przed wystąpieniem zimowych opadów zmień letnie opony na zimowe. To rozwiązanie przede wszystkim dla osób jeżdżących sporo (szczególnie poza miastem) oraz posiadasz silnik o sporej mocy, z której korzystasz. Pamiętaj, że zimowe opony spełniają swoją rolę tylko wówczas, gdy nie są „łyse” - brak bieżnika nie zapewni Ci bezpieczeństwa podczas zimowych dni. Do minusów tego rozwiązania należy zaliczyć konieczność wymieniania opon oraz przechowywania ich poza sezonem zimowym. Jeśli nie masz dużej piwnicy lub garażu, może stanowić to spory problem.

Opony całoroczne – alternatywa dla sezonowego zmieniania opon

Opony całoroczne przez niektórych porównywane są do płynów 6w1 – jeśli coś jest do wszystkiego, to będzie także do... niczego. Tymczasem nowoczesne opony całoroczne to produkt, którym warto się zainteresować. Odpowiednio dobrany model to de facto opony zimowe, przystosowane również do jazdy latem. Nowoczesne technologie oraz intensywne testy sprawiają, że opony całoroczne to coraz lepsza propozycja. Dlaczego warto zwrócić na nie uwagę?

Opony całoroczne to przede wszystkim niższy koszt: nie inwestujesz w dwa komplety opon oraz nie płacisz za sezonową wymianę dwa razy do roku. Nie sprawdzą się w długich trasach, ale jeśli jeździsz przede wszystkim po mieście, gdzie ulice są regularnie odśnieżane i posypywanie, Opony całoroczne wydłużają nieco drogę hamowania, jeśli jednak jeździsz spokojnie i nie przepadasz za brawurową jazdą będą wystarczającą propozycją. Jeżeli nie jeździsz co weekend do domku w górach oraz poruszasz się głównie na trasie praca – dom, nowoczesne opony całoroczne będą strzałem w dziesiątkę.

Które opony wybrać?

Tak naprawdę ciężko jest jednoznacznie wskazać, które rozwiązanie będzie lepsze. Jeśli nie stać Cię w tej chwili na zakup dwóch nowych kompletów opon, a w swoim samochodzie posiadasz letnie lub zimowe opony przez cały rok, zakup opon całorocznych przynajmniej częściowo zwiększy Twoje bezpieczeństwo. Jeśli jednak jeździsz w dłuższe trasy i spodziewasz się trudnych warunków atmosferycznych, zainwestuj w zimowe opony – bezpieczeństwo jest najważniejsze!